Atopický ekzém
Obsah článku:
Co je atopický ekzém?
Atopický ekzém (= atopická dermatitida) je chronické onemocnění provázené přecitlivělostí kůže. Na rozvoji onemocnění se podílí genetické (a pravděpodobně i epigenetické) faktory – je tedy častá dědičnost a rodinný výskyt. Významný vliv má životní prostředí (např. polutanty, kouření) a způsob stravování (západní strava, málo ryb) zdroj .
Pro atopickou dermatitidu je typické narušení a porucha funkce kožní bariéry, vídáme také změny v osídlení kůže mikroby a odchylky v imunitě. Není jasné, co je příčina a co následek – klasický problém typu, zda byla první slepice či vajíčko.
Běžný kožní mikrobiom je vyvážený a druhově pestrý, pomáhá naši imunitu udržet v rovnováze. U pacientů s atopickou dermatitidou počet druhů mikrobů klesá a začíná převažovat kolonizace kmeny Staphylococcus aureus, což imunitu vychyluje ve prospěch zánětu. Toto prozánětlivé působení dále narušuje kožní bariéru a uzavírá tento bludný kruh.
Narušení kožní bariéry zahrnuje zejména snížení ochranné vrstvy lipidů (tzv. ceramidů) a snížení obsahu přirozeného hydratačního faktoru (např. močovina, kyselina močová, glukosamin, kreatinin, aminokyseliny aj.). Toto vede ke zvýšeným ztrátám vody, snížení hydratace, a tedy ke zvýšení suchosti pokožky. Její porucha též umožňuje pronikání různých dráždivých látek a alergenů, které potíže dále zhoršují.
Výskyt v populaci
Atopický ekzém postihuje 15–30 % dětí a 2–10 % dospělých v Evropě. Muže a ženy postihuje stejně často. Výskyt atopické dermatitidy stále stoupá zdroj .
Asi 80 % případů se objeví během prvních 5 let života. Asi polovině dětí atopická dermatitida přetrvá i v dospělosti, v minulosti to bývalo jen u třetiny zdroj .
Projevy atopického ekzému
Zcela typické je svědění kůže (tzv. pruritus), suchost kůže (tzv. xeróza) a kožní výsev (tzv. ekzém).
Typickými projevy ekzému při atopické dermatitidě jsou:
- zarudnutí (tzv. erytém) – známka přítomnosti zánětu,
- ztluštění – tvorba vaziva (tzv. indurace) a pupenů (tzv. papuly), otoky – známka akutního ekzému,
- rozškrábání (tzv. exkoriace) – známka svědění,
- lichenifikace – lemovaná kůže s brázděním a tvorbou uzlíků (tzv. nodul) – známka chronického ekzému.
Oblasti postižení i charakter projevů jsou různé dle věkových skupin:
- Kojenecký věk (do 2 let) – dominuje postižení obličeje (tváří a čela), okolo uší a na krku. Má sklon se generalizovat na končetiny a celé tělo. Kůže je hrubá, drsná, zarudlá, s papulami.
- Dětství (od 2 do 12 let) – dominuje postižení loketních a podkolenních jamek. Bývá postižen krk, šíje, zápěstí a prsty. Kůže je hrubá, drsná, zarudlá, začíná se objevovat lichenifikace.
- Adolescence a dospělost (od 12 let) – obvykle klesá intenzita projevů. Postižení bývá na rukou, prstech, ploskách, tvářích a okolí očí. Dominuje lichenifikace.
Tíži potíží můžeme určovat podle různých škál – např. pomocí EASI zdroj nebo SCORAD zdroj skóre.
Vyšetření
Vyšetření probíhá podobně jako u jiných alergických chorob. Začíná se anamnézou (pohovorem), kdy se lékař seznamuje nejen s tím, jaké kožní potíže pacienta trápí, ale i s jeho obecným zdravotním stavem. Po fyzikálním vyšetření mohou být provedeny kožní prick testy, pokud to stav kůže dovolí. V případě nemožnosti kožní testy provést může být nápomocné laboratorní vyšetření s vyšetřením specifických IgE. Více informací k jednotlivým krokům najdete na této stránce pod záložkou „Alergologické vyšetření“.
Určitě je vhodné, aby byl pacient sledován nejen na alergologii, ale i v ambulanci kožního lékařství. Dermatologové mají k dispozici mnohem širší spektrum možností lokální terapie než alergologové. Jejich cestou lze dále doplnit kožní patch testy (= epikutánní testy = atopy patch test), které pomocí náplastí zkoumají opožděnou přecitlivělostní reakci za 48–72 hodin. V případě nejasného kožního nálezu či při selhání léčby může být proveden odběr malého vzorku kůže na histologické vyšetření.