Kožní prick testy
Kožní prick testy jsou jedním ze základních kamenů alergologického vyšetření.
Tento způsob testování je jednoduchý, bezpečný a bezbolestný. Neměl by se ale provádět u těhotných žen, u pacientů s probíhající infekční nemocí (např. nachlazení, angína, chřipka aj.) a během zhoršení alergických projevů.
Výsledek kožního testu může být ovlivněn léky proti alergii (antihistaminika nebo lokální kortikosteroidy) a tricyklickými antidepresivy. Pokud tyto léky nelze s dostatečným předstihem vysadit, kožní prick testy neprovádíme.
Pro zamezení zkreslení výsledku je nutno antihistaminika vysadit nejméně 5 dní před kožními testy.
Postup a provedení:
- Na obě předloktí pacienta se nanesou koncentrované roztoky s alergeny v podobě drobné kapky.
- Následně je lehce narušen kožní kryt drobnou jehličkou či lancetkou (jen velmi povrchově, nemělo by dojít ke krvácení).
- Po 15 minutovém čekání se odečítá reakce kůže na daný alergen. Pro zhodnocení alergie je důležitá velikost vzniklého pupenu (nikoliv velikost okolního zarudnutí).
- Abychom mohli test považovat za hodnotitelný, musí pozitivní kontrola (roztok s obsahem histaminu) vyjít pozitivně a negativní kontrola (solný roztok) negativně.
Běžně testované alergeny:
Pro vzdušné alergeny jsou v ČR dostupné standardizované roztoky alergenů. Ty jsou vyráběny farmaceutickými firmami. Běžně se takto testují alergie na pyly (stromy, trávy, obilí, byliny), roztoče a zvířata (pes a kočka).
Horší situace je stran potravinových alergenů. Standardizované roztoky zde nejsou k dispozici. Některé ambulance proto volí postup prick-to-prick, kdy místo kapky roztoku nejprve jehličkou bodnou do dané potraviny, a následně stejnou jehličkou naruší kožní kryt pacienta. Tento postup je ale zatížen větším rizikem chybovosti (např. u jablka záleží na tom, jakou odrůdu zvolíme, nebo i na tom, že ne každé místo jablka má stejnou koncentraci daného alergenu a záleží tedy na místě vpichu zdroj ). Ambulance, kde se prick-to-prick vyšetření neprovádí, spoléhají na laboratorní vyšetření.
Na některých pracovištích lze kožními testy vyšetřit i senzibilizaci na vosí a včelí jedy.