Laboratorní vyšetření
Obsah článku:
Krevní odběr
U některých pacientů může být při alergologickém vyšetření vhodné provést i krevní odběr.
U běžného alergologického krevního odběru obvykle není nutné, aby byl pacient nalačno.
Pokud je ale souběžně indikováno i imunologické vyšeření, pak je lačnění před odběrem nezbytné.
Vyšetření specifických IgE
Můžeme po něm sáhnout u pacientů, u kterých z nějakého důvodu nelze provést kožní testy. Vyšetření specifických IgE je do určité míry schopno kožní testy nahradit, avšak nutno podotknout, že tato vyšetření nejsou zcela zaměnitelná.
Specifické IgE lze vyšetřovat proti jednotlivým alergenům (např. bříza), nebo je možno testovat v alergenových skupinách (např. TP1 = javor, bříza, dub, jilm, ořešák). Každý z těchto způsobů má své výhody a nevýhody, ty zde ale nebudu rozebírat do podrobností.
Komponentová (molekulární) diagnostika
Při komponentové diagnostice zkoumáme nejen na jaký alergen pacient reaguje, ale na jakou konkrétní část alergenu (= komponentu) reakce probíhá.
To lékaři může pomoci odpovědět na některé otázky, které mohou výrazně ovlivnit doporučení, které pacient od lékaře dostane. Pro lepší pochopení uvedu zjednodušené příklady:
- Jaké je riziko rozvoje závažné alergické reakce u pacienta alergického na arašídy?
Riziko závažné alergické reakce je velmi vysoké u komponent Ara h1, Ara h2 a Ara h3, střední riziko je u Ara h 9 a jen nízké riziko u Ara h 8. - Je riziko rozvoje zkřížené potravinové alergické reakce u pacienta alergického na roztoče?
Pokud je pozitivní reakce na komponentu Der p10, pacient je rizikový stran zkřížené reakce na korýše (netřeba zmiňovat, že alergie na krevety dovede pořádně zkazit přímořskou dovolenou). - Je pacient alergický na břízu vhodný k desenzibilizační léčbě?
Pokud je negativní komponenta Bet v1, je vysoké riziko selhání této léčby a nemá smysl ji zahajovat.
Multiplexové metody (ISAC a ALEX)
V ČR jsou v současnosti dostupné dvě takovéto metody (ISAC zdroj a ALEX zdroj ). Obě umožňují relativně levně a najednou natestovat široké spektrum alergenů a komponent.
Tato vyšetření mohou být přínosná v diagnostice pacientů, kteří prodělali závažnou alergickou reakci na nejasný alergen, nebo mají alergii na více alergenů, případně nereagují na běžnou léčbu.
Nutno však podotknout, že ne každé pozitivní IgE znamená alergii. Proto interpretace těchto výsledků je často obtížná i pro odborníky v alergologii, natožpak pro laiky.
Občas se setkávám se samoplátci, kteří si nechali toto vyšetření provést a následně se trápili složitými dietami. Proto prosím, pokud se rozhodnete takovéto vyšetření z vlastní kapsy podstoupit, alespoň zkonzultujte jeho výsledek se svým alergologem.
Jaké alergeny testujeme metodou ALEX můžete zjistit zde.
Test aktivace bazofilů (BAT)
Podobně jako vyšetření na specifická IgE jím testujeme přecitlivělost prvního typu. Dosud se ale jedná spíše o metodu experimentální a hůře dostupnou, nicméně její význam narůstá.
Může být nápomocna při vyšetřování lékových a potravinových alergií, stejně tak u alergie na jed blanokřídlého hmyzu.
Někdy se využívá při diagnostických rozpacích, když ostatní vyšetření vychází jako hraniční či nejasné.
Vyšetření specifických IgG a IgA
Po podrobném zkoumání důkazů došly světové odborné společnosti k závěru, že neexistuje přesvědčivá vazba mezi pozitivitou IgG a IgG4 a potravinovými alergiemi a intolerancemi zdroj zdroj .
Podobné je to s IgA protilátkami. U nich dokonce platí, že mohou před alergiemi chránit – např. nízká hladina specifických IgA proti ovomucoidu je u dětí asociována s vyšším rizikem alergie na vajíčko zdroj .
Proto se v dnešní době IgG a IgA protilátky již v diagnostice alergií nevyšetřují.