Alergická rýma
Obsah článku:
Alergická rýma a její projevy
Alergická rýma je neinfekční onemocnění nosní sliznice charakterizované zánětem a podrážděním nosní sliznice. Zánětu nosní sliznice říkáme odborně rinitida (lat. rhinitis) neboli koryza (řec. koryza). Pokud tento zánět postihuje i oční spojivky, pak tuto kombinaci nazýváme rinokonjunktivitida.
Zánět u alergické rýmy je jiného typu než u rýmy infekční, tzn. že se na něm podílí jiné buňky imunitního systému. U alergické rýmy je tento zánět vyvolán alergickou reakcí časného typu, kdy imunitní systém pacienta reaguje na látky z vnějšího prostředí, na které by reagovat neměl (tzv. alergeny). V případě alergické rýmy se nejčastěji jedná o pyly, roztoče, zvířecí alergeny nebo spory plísní.
V těle pacienta se začnou tvořit protilátky typu IgE zaměřené proti konkrétnímu alergenu, které se naváží na pacientovy žírné buňky. Při opětovném kontaktu s tímtéž alergenem dojde k aktivaci těchto buněk, což vede k uvolnění histaminu z jejich nitrobuněčného prostoru. Histamin pak působí na cévy a nervy v okolí svého vyplavení, což způsobí vznik typických příznaků – otok nosní sliznice, vodový výtok z nosu, svědění v nose a kýchání (= „pšíkání“). Otok nosní sliznice pacient vnímá jako neprůchodnost nosu. Vodový výtok pacienta nutí často smrkat.
Výskyt alergické rýmy
Prevalence alergické rýmy je 25 % u dospělé populace, a dokonce až 40 % u dětí zdroj .
Metaanalytické studie prokázaly rozdíly v prevalenci alergické rýmy podle pohlaví s převahou mužů v dětství a převahou žen u dospívajících zdroj zdroj .
Alergická rýma je častější u osob v městských oblastech ve srovnání s venkovskými oblastmi zdroj zdroj .
Velmi silný rizikový faktor u dětské alergické rýmy představuje kouření matky zdroj . Nové tabákové výrobky, jako jsou elektronické cigarety a zahřívané tabákové výrobky, zvyšují riziko alergické rýmy u dospívajících ve srovnání s tradičním kouřením zdroj .
Proč alergickou rýmu léčit
Projevy alergické rýmy mohou mít nepříznivé dopady na běžný život člověka. Mohou obtěžovat jak v běžných všedních volnočasových aktivitách, tak mohou narušovat i kvalitu spánku. V práci v důsledku alergické rýmy bývá patrný pokles produktivity a výkonnosti – 35,9 % osob mělo zhoršenou pracovní výkonnost a 3,6 % osob zmeškalo pracovní dobu (např. z důvodu využití sick day nebo pracovní neschopnosti). Farmakologická léčba tyto dopady příznivě a spolehlivě tlumí zdroj .
Zásadní je léčba zejména u dětí. Ze studií vyplývá, že chronické ucpání nosu by mohlo mít nepříznivý vliv na vývoj obličeje. Potíže mohou zahrnovat jak potíže s vývojem chrupu včetně poruchy skusu, zvýšení hloubky patra, prodloužení obličeje a zkrácení horní čelisti zdroj zdroj .
Dělení alergické rýmy
Alergickou rýmu můžeme rozdělit podle různých hledisek. V praxi se nejběžněji používají následující dělení zdroj .
Dle délky trvání potíží:
- intermitentní – trvající méně než 4 dny v týdnu nebo méně než 4 po sobě jdoucí týdny v roce,
- perzistující – trvající více než 4 dny v týdnu a více než 4 po sobě jdoucí týdny v roce.
Dle období výskytu potíží:
- sezónní – vyskytující se v určitém období v roce (např. pylové alergeny),
- celoroční (= pereniální) – s projevy během celého roku (např. roztočová alergie),
- epizodická – objevující se za určitých okolností, které pacient běžně nemívá (např. při návštěvě u příbuzných, kteří mají doma zvíře, na které je pacient alergický).
Dle síly potíží:
- mírná (= lehká) – neomezující pacienta v běžných aktivitách, ať již v práci nebo ve volném čase,
- středně těžká – představující omezení v běžných činnostech,
- těžká – velmi významně limitující pacienta.
Jsou i jiné rýmy?
Ano, jsou – ne každá rýma je alergická. Proto se nehněvejte na svého alergologa, i když se mu nepodařilo prokázat přecitlivělost na nějaký vzdušný alergen zodpovědný za Vaši celoroční či sezónní rýmu. Příčina může být jinde než v alergii. Vaše potíže může mít na svědomí zdroj :
- léky vyvolaná rýma (způsobená např. léky od bolesti, léky na vysoký tlak – ACEI a betablokátory, léky na prostatu, léky na poruchy erekce atd.),
- rhinitis medicamentosa (při užívání kapek na splasknutí nosní sliznice déle než 7 dní – např. Olynth, Otrivin, Afrin, Nasivin, Sanorin, Sinex či jiná dekongestiva),
- profesionální rýma a chemická rýma (např. při práci s izokyanáty, lepidly, barvami nebo při výrobě polyuretanů),
- rýma vyvolaná kouřem (ano, kouření škodí zdraví – i pasivní, kdy kouří někdo ve Vašem okolí),
- infekční rýma,
- těhotenská rýma,
- hormonálně vyvolaná rýma,
- rýma vyvolaná potravinami a alkoholem,
- nealergická rýma s eozinofilním syndromem,
- nealergická rinopatie a vazomotorická rinitida (vyvolaná prudkou změnou okolní teploty nebo vlhkosti),
- věkem podmíněná rinitida (tj. u starších lidí),
- syndrom prázdného nosu (vzácná pozdní komplikace některých chirurgických zákroků v oblasti nosu),
- atrofická rinitida (při ztenčení a ztvrdnutí nosní sliznice, např. při opakovaných infekcích nebo u některých autoimunitních chorob),
- autoimunitní, granulomatózní a vaskulitická rinitida,
- rhinosinusitida,
- stavy nesouvisející se zánětem nosní sliznice (např. anatomická obstrukce, nádorové onemocnění, rhinorea mozkomíšního moku, cizí těleso, cystická fibróza, primární ciliární dyskineze, gastroezofageální reflux).
Pokud se tedy nepodaří najít příčinu u alergologa, určitě by Vás měl vidět ještě lékař se specializací ORL (= otorhinolaryngolog = „ušní, nosní, krční“).