Léčba alergické rýmy
Obsah článku:
Režimová opatření
Proplachy nosu slabě hypertonickými roztoky jsou běžně doporučovány jak u dětí, tak u dospělých. Pomáhají ve zvlčení suché nosní sliznice a čistí nosní průchody od hlenu. Jsou běžně dostupné ve formě nosních sprejů, nebo lze použít nosní konvičku. Jde o velmi levnou a účinnou metodu, kterou zvládne opravdu každý. V případě používání kohoutkové vody s kuchyňskou solí americká FDA doporučuje, aby byla voda nejprve 1 až 5 minut převařena a následně se nechala zchladnout, aby se eliminovalo riziko zanesení nákazy amébou Naegleria fowleri.
Eliminace nebo snížení kontaktu s alergeny může některým pacientům přinést zmírnění jejich potíží. U každého z alergenů jsou opatření trochu jiná – nelze je proto probírat obecně, ale detaily jsem zmínil u jednotlivých alergenů zvlášť v sekci Alergeny.
Nosní kortikoidy
Nosní kortikoidy jsou levnou, a přitom velmi účinnou a bezpečnou léčbou. Jsou první volbou u každé alergické rýmy, kromě její lehké formy (mírné intermitentní) zdroj zdroj .
Velmi dobře působí na ucpávání nosu, dobrý efekt mají i proti nosnímu svědění a vodovému výtoku, kýchání, a dokonce i příznivě ovlivňují projevy oční.
Mechanismem účinku je tlumení zánětu jako takového, takže nepůsobí na jeden konkrétní krok, ale mají vliv na mnoha úrovních a na různých buňkách imunitního a slizničního systému.
Příkladem jsou molekuly beklometason (např. léky Beclomet, Nasobec), budesonid (např. Tafen, Tinkair), flutikason (např. Avamys, Flixonase, Nasofan) a mometason (např. Metsadia, Momanose, Mommox, Nasonex).
Pokud není efekt dostatečný a potíže přetrvávají i přes léčbu nosními kortikoidy, obvykle se provede změna na kombinovaný preparát obsahující jak nosní kortikoid, tak nosní antihistaminikum – v ČR jsou dostupné flutikason+azelastin (např. Dymistin, Dymol, Flazonexar, Tenera) nebo mometason+olopatadin (např. Ryaltris).
Nosní antihistaminika
Nosní antihistaminika nebo tabletová antihistaminika jsou lékem první volby u lehké formy alergické rýmy zdroj zdroj .
Dobře zabírají na projevy vodové rýmy, kýchání nebo svědění nosu, ale na rozdíl od nosních kortikoidů nemusí být dostatečné v řešení otoku nosní sliznice a nepřináší úlevu od očních potíží.
Jejich hlavním úkolem je působit na histaminové receptory. Nebrání tedy uvolnění histaminu z žírných buněk, ale brání vzniku důsledků působení histaminu.
Příkladem jsou molekuly levokabastin (např. lék Livostin) a azelastin (např. Allergodil, Azelsan).
Nosní kromony
Nosní kromony mají využití zejména při epizodické rýmě, kdy se aplikují těsně před začátkem kontaktu s alergenem. Jejich výhodou je rychlý nástup účinku, ale hlavní nevýhodou je velmi krátká doba trvání efektu léčby. Je tedy nutné je aplikovat opakovaně během dne.
Jejich účinnost je slabší než u nosních kortikoidů a nosních antihistaminik napříč příznaky.
Mechanismus účinku spočívá ve stabilizaci žírných buněk, což brání jejich aktivaci a uvolnění histaminu.
Zástupcem je kyselina chromoglykanová (např. Allergocrom, Cromohexal).
Tabletová antihistaminika
Tabletová antihistaminika mají stejný mechanismus účinku jako antihistaminika nosní. Tím, že byly podány ústně působí nejen v místě aplikace, ale po celém těle. Což sice přináší výhody jako možnost ovlivnit i jiné alergické choroby než alergickou rýmu, ale na druhou stranu přináší i riziko nežádoucích projevů těchto léků.
Dle bezpečnosti a nežádoucích účinků členíme antihistaminika do 3 generací:
První generace
- V současné době je jejich užití v tabletách nedoporučováno
zdroj
s ohledem na bezpečnost.
(Pozn. Použití těchto molekul v lokálním užití – např. v mastích, krémech, či očních kapkách – je však bezpečné) - Jsou zatíženy výraznými nežádoucími účinky, které jsou způsobeny zejména výrazným pronikáním skrz hematoencefalickou bariéru (z krve do mozku). Způsobují únavu, mají hypnotické účinky, vedou k poruchám soustředění (komplikace při řízení auta, v práci i ve škole). Dokonce jsou známky, že jejich užívání může vést k rozvoji demence v pozdějším věku.
- Příklady těchto léků jsou bisulepin (např. Dithiaden), ketotifen (např. Zaditen), dimetinden (např. Fenistil), clemastin (např. Tavegyl), diphenhydramin (např. Benadryl), hydroxizin (např. Alarax), dosulepin (např. Prothiaden) a další.
Druhá generace
- Jejich užívání je prověřené léty praxe a jsou nadále doporučovány.
- Nežádoucí účinky jsou mnohem mírnější než v předchozí generaci.
- Patří mezi ně loratadin (např. Claritine, Flonidan) a cetirizin (např. Alerid, Analergin, Cetixin, Letizen, Zodac, Zyrtec).
Třetí generace
- U těchto léků je kladen maximální důraz na bezpečnost a omezení nežádoucích účinků.
- Někteří autoři třetí generaci nevyčleňují a léky z ní počítají mezi novější součást druhé generace.
- Zástupci jsou fexofenadin (např. Ewofex, Fexigra), rupatadin (např. Tamalis), desloratadin (např. Aerius, Azomyr, Deslodil, Dasmini, Dasselta, Jovesto, Neoclarityn), levocetirizin (např. Alergimed, Analergin Neo, Cezera, Xyzal, Zenaro) a bilastin (např. Nestibil, Xados).
Alergenová imunoterapie
Alergenová imunoterapie představuje vrchol toho, co Vám může alergolog nabídnout.
Mechanismus této léčby spočívá v tom, že se podává alergen, na který je pacient alergický, dle definovaného schématu v určité formě podání (ústní nebo injekční), s cílem naučit imunitní systém pacienta tento alergen tolerovat a nereagovat na něj. Injekční léčba probíhá v ambulanci alergologa, takže pacient musí pravidelně docházet na injekce, ústní forma podání probíhá u pacienta doma.
Tato léčba je dlouhodobá a trvá 3 až 5 let. V případě celoročních alergenů ji lze zahájit kdykoliv během roku, u sezónních alergenů se zahajuje obvykle 4 měsíce před očekávaným začátkem sezóny.
Alergenová imunoterapie nemá být zahajována během těhotenství, ale již zahájená léčba pokračovat může.
Chirurgická intervence
Pokud selžou všechny výše uvedené postupy, a i přes maximum úsilí budou potíže pro pacienta významně obtěžující, může být indikováno i operační řešení.
V úvahu připadají zákroky v podobě konchoplastiky, septoplastiky, endoskopické operace nosních dutin, neurektomie nervu pterygoidního kanálu a neurektomie zadního nosního nervu zdroj .
Tyto zákroky nejsou v kompetenci alergologů, ale kolegů z ORL (= otorhinolaryngologie = „ušní, nosní, krční“).